Jolanta
Deredas
SCENARIUSZ LEKCJI
Ścieżka międzyprzedmiotowa: edukacja
projakościowa
Typ szkoły: Technikum Poligraficzne w ZSP nr 18 w Łodzi
Poziom kształcenia: podstawowy (klasa czwarta)
Dział programowy, numer programu: program własny, wdrożeniowy
Przedmiot: godzina do dyspozycji wychowawcy
Temat lekcji: Jak wdrażać zasady TQM w szkole?
Wymiar czasu: 45 minut
Cele kształcenia:
· zapoznanie ucznia z zasadami TQM,
· zapoznanie ucznia z etapami wdrażania TQM,
· kształcenie umiejętności wykorzystania nabytych wiadomości w sytuacjach życia szkolnego,
· kształcenie zdolności komunikacyjnych uczniów,
· kształcenie umiejętności wyrażania sądów,
· kształcenie umiejętności współpracy w grupie i samooceny;
· uczeń wymienia zasady TQM,
· uczeń wyjaśnia cel przestrzegania zasad TQM i ich realizacji w szkole,
· uczeń rozróżnia poszczególne etapy realizacji zasad TQM w szkole,
· uczeń opracowuje w swojej grupie projektowej koncepcję podnoszącą konkurencyjność i rangę szkoły,
Metody kształcenia: pogadanka, dyskusja, metoda inscenizacji, praca pod kierunkiem
nauczyciela, prezentacja projektów
Formy pracy: praca z całą klasą, praca w grupie, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
- podręcznik dla uczniów: Ingmar Holtz „ Technika doskonalenia jakości” WSiP W-wa, 1999.
- J. Bonstingl „Szkoły jakości. Wprowadzenie do Total Qality Management”.CODN,W-wa,1995
- foliogramy
- plakaty
- arkusz samooceny
Typ lekcji: wprowadzająco-ćwiczeniowy
PRZEBIEG LEKCJI
1. Czynności organizacyjne (ok.1-3 min)
Sala lekcyjna przygotowana jest do pracy w czterech grupach. Nauczyciel wita uczniów. Uczniowie wchodząc do klasy losują kartkę z numerem grupy i zajmują miejsca.
2. Wprowadzenie (ok. 10 min.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji oraz celami kształcenia. Wyzwala w uczniach motywację do pracy uświadamiając im, że wykonywane przez nich zadania dydaktyczne bezpośrednio lub pośrednio związane będą z ich osobistymi potrzebami.
3. Realizacja zadań podstawowych (ok. 20 min)
Zadanie dla
grupy pierwszej:
Zaplanuj pierwszy etap TQM w szkole uwzględniając potrzeby szkoły
Zadanie dla
grupy drugiej:
Zaprojektuj, w jaki sposób wykonałbyś zaplanowany etap.
Zadanie dla
grupy trzeciej:
Zaprojektuj, w jaki sposób sprawdziłbyś realizację zasad TQM w szkole.
Zadanie dla
grupy czwartej:
Zaprojektuj, w jaki sposób poprawiłbyś realizację zasad TQM w szkole.
Realizacja projektu przez poszczególne grupy
- określenie kryteriów oceny sukcesu
- określenie sposobu kontroli przebiegu realizacji projektu wraz z jego bieżącą oceną
- stała pomoc organizacyjna dla zespołu koordynującego podczas przygotowywania
i realizacji wszelkich pomysłów związanych z projektem
Nauczyciel bacznie obserwuje pracę uczniów w poszczególnych grupach służąc im pomocą.
4. Podsumowanie lekcji (rekapitulacja) (ok. 10 min. )
a) nauczyciel proponuje stworzyć plakat obrazujący cykl Deminga dotyczący działań podjętych przez cztery grupy ( tzw. TQM w szkole )
b) ocena pracy grup i poszczególnych uczniów
5. Arkusz samooceny dla uczniów „Jak współpracuję z innymi w grupie” (ok. 1-3 min.)
|
Punkty (0-5 pkt.) |
Dzieliłem się z innymi członkami
grupy moją wiedzą i opiniami na omawiany temat. |
|
Pytałem innych o informacje i
opinie. |
|
Podsumowywałem pomysły zgłaszane
przez wszystkich członków grupy. |
|
Prosiłem innych członków grupy o
pomoc, kiedy jej potrzebowałem. |
|
Pomagałem innym członkom grupy, gdy
prosili o pomoc. |
|
Upewniłem się, czy wszyscy
rozumieją zagadnienia, nad którymi pracowaliśmy w grupie. |
|
Pomagałem grupie skupić się na
pracy, którą mieliśmy wykonać. |
|
Dbałem o to, aby wszyscy członkowie
grupy zostali włączeni do pracy |
|