SCENARIUSZ LEKCJI
Jolanta Deredas
Typ szkoły: LO
Poziom kształcenia: podstawowy
Temat lekcji: bezrobocie
Wymiar czasu: 90 minut
Cele kształcenia:
· zapoznanie ucznia z podstawowymi pojęciami tj: bezrobotny, stopa bezrobocia, rodzaje bezrobocia, wiek produkcyjny itp.
· kształcenie umiejętności komunikowania się
· kształcenie umiejętności wykorzystywania nabytych wiadomości w sytuacjach życia codziennego
· kształcenie umiejętności wyrażania własnych sądów
· uczeń wymienia rodzaje bezrobocia (kat A)
· uczeń rozróżnia przyczyny bezrobocia i towarzyszące im rodzaje (kat B)
· uczeń porównuje stopę bezrobocia w różnych regionach kraju (kat C)
· uczeń wymienia czynniki wpływające na podaż i popyt na rynku pracy (kat B)
· uczeń rozróżnia ekonomiczne i społeczne skutki bezrobocia (kat B)
· uczeń dokonuje analizy wpływu polityki państwa na zwalczanie zjawiska bezrobocia (kat D)
Formy pracy:
- praca z całą klasą
- praca indywidualna
- praca w grupie
Metody kształcenia:
- dyskusje
- pogadanka
- metody praktyczne
Środki dydaktyczne:
- podręcznik WSiP „Przedsiębiorczość bez tajemnic”
- karty pracy dla uczniów
- epidiaskop + komplet wykresów ilustrujących wyniki ankiet
- komputer
Załączniki: karty pracy dla uczniów
PRZEBIEG LEKCJI
1. Czynności organizacyjne 1-3 min
2. Nawiązanie do bieżącego tematu lekcji
a) sprawdzenie pracy domowej ok. 5 min
b) pytania wprowadzające ok. 15 min
- jakie podmioty występują na rynku pracy?
- kto stanowi podaż a kto popyt na rynku pracy?
- kto to jest bezrobotny?
Nauczyciel rysuje wykres równowagi na rynku pracy
c) podanie tematu i celów kształcenia jednostki lekcyjnej 2 min
3. Realizacja zadań podstawowych
a) omówienie na wykresach bezrobocia dobrowolnego i przymusowego ok. 8 min
Nauczyciel prosi uczniów o interpretację w/w wykresów
b) nauczyciel wykazuje relacje między zasobami siły roboczej,
zatrudnionymi a bezrobotnymi ok. 2 min
c) uczniowie maja za zadanie przyporządkować przyczyny bezrobocia
do odpowiednich rodzajów bezrobocia w oparciu o informacje zawarte
w podręczniku ok. 5 min
d) nauczyciel przedstawia dane statystyczne uwzględniające wpływ
rodzaju wykształcenia na poziom bezrobocia ok. 10 min
Nauczyciel prezentuje na podstawie wykresów sporządzonych w oparciu o
dane statystyczne wpływ rodzaju wykształcenia na poziom bezrobocia w ciągu
kilku lat w Polsce i wybranych krajach Europy ok. 5 min
e) uczniowie samodzielnie wypełniają anonimowe ankiety na temat wpływu
wykształcenia na bezrobocie ok. 5 min
f) uczniowie sporządzają tabelę wyników opartą na przeprowadzonej
ankiecie ok. 10 min
g) nauczyciel dzieli w sposób losowy uczniów na grupy celem
sporządzenia wykresów na podstawie tabeli przeprowadzonej ankiety ok. 10 min
h) uczniowie interpretują i prezentują sporządzone wykresy i przy
pomocy nauczyciela sporządzają wnioski
(będzie to jednocześnie podsumowanie lekcji) ok. 5 min
i) nauczyciel ocenia pracę poszczególnych grup i uzasadnia swoją ocenę
4. Podanie i omówienie pracy domowej ok. 5 min
a) dla wszystkich:
Podaj jakie skutki może spowodować bezrobocie
b) dla chętnych:
W jaki sposób państwo przeciwdziała bezrobociu